10 rád: čo Vám makléri nepovedia, ako kúpiť dom alebo byt


 Slovensko, Bratislava, Autor: Andrea Ray


Maďarsko Balaton foto by Boris R.

Hľadáte svoj vysnívaný domov pre Vás, Vášho partnera, Vašu rodinu a radi by ste sa vyvarovali chýb, ktoré vyvstanú po pár mesiacoch, keď už nebudete mať možnosť ich riešiť, prípadne to bude znamenať ďalšie náklady? Alebo ste už kúpili a hovoríte si, že nikdy by ste toto bývanie nekúpili, keby ste boli bývali vedeli, že?
Ak ste práve v takej situácií, alebo sa chcete podeliť so svojou skúsenosťou, prečítajte si prvý zo série našich článkov a zdieľajte svoje rady s ostatnými.

Dá sa povedať, že trh s nehnuteľnosťami sa z pohľadu maklérskych zručností stále zlepšuje. Boom, kedy Vám predával nehnuteľnosť hocikto, sa pomaly končí a súčasné realitné firmy, ako aj makléri na voľnej nohe, sa viac menej etablovali. Už aj ich krédom je: nie len dobre predať, ale predať tak, aby sa na mna predávajúci aj kupujúci obrátili aj neskôr.
Žijeme predsa v dobe, kde si nekupujete bývanie s víziou, že v ňom zostarnete a budú v ňom žiť aj ďalšie vaše generácie a pokolenia. Migrujeme za prácou, za lepšiou školou alebo škôlkou pre naše deti, za kvalitnejším životom, za svojími láskami alebo len tak, lebo sme skrátka takí.

Tak-či-onak, máme pre Vás pripravený zoznam vecí a tvrdení, ktoré je múdre si overiť vopred pri kúpe nehnuteľnosti, a najlepšie na vlastnej koži.

Rada číslo 1: Dostupnosť je ideálna, všade sme na skok

Poznáte to, každý chce byť čo najbližšie svojho ‘okresného’ mesta. Či už kvôli dochádzaniu za prácou, behaní po úradoch, za lekármi alebo len tak, za kultúrou ...
Dostupnosť k svojmu bodu ‘B’ je viac ako dôležitá. Nikto nechce predsa stráviť niekoľko hodín v zápche a zmeškať tak dôležité stretnutia a osudové momenty. Ideálna vzdialenosť k tomuto bodu neexistuje. Niekedy aj 100 metrov môže trvať celú večnosť. Svoje o tom vedia všetci, ktorí v rannej a poobednej dopravnej špičke strácaju mladosť a nervy.

Možno si hovoríte „ja pracujem z domu“, „chodím hlavne na nočné“ alebo „budem dochádzať opačným smerom“, klamete sami seba. Nikdy neviete, kedy príde na psa mráz.

Väčšina rafinovaných ponúk inzeruje bezproblémovú dostupnosť do mesta, dokonca aj pri osvedčených kolónach z nemenovaných satelitných dediniek a obcí sa uvádzajú v inzerátoch skôr kilometre ako čas. Predsa len 10 km od hlavného mesta znie lepšie ako dojazd do ciela 1,5 hodiny.

Pri výbere nehnuteľnosti tieto údaje nie sú smerodajné, najlepšie urobíte, ak si trasu v špičke vyskúšate sami, ideálne opačným smerom, aby ste mali plynulý prejazd. Úplne postačí, ak skontrolujete trasu v inkriminovanom čase cez hociktorú mobilnú alebo webovú aplikáciu s dopravným monitoringom. Alebo si zapnite rádio a vypočujte si dopravné správy, aj to je lepšie ako slepo veriť.
Experiment na vlastnej koži odporúčame, ak sa Vám nehnuteľnosť pozdáva a zvažujete jej kúpu. Buď Vám taký zážitok môže vyčistiť hlavu alebo si poviete, nech, veď raz postavia konečne obchvat?!

Špeciálna kapitola sú dopravné značenia. Pokiaľ máte šťastie, môžete chodiť peši a nemusíte riešiť obchádzky, vtedy máte vyhraté. Ale ak ste tá druhá kategória, ktorá musí krúžiť po uličkách, aby sa dostala domov, zvážte či to stojí zato. Väčšina rýchlo kvasených novostavieb pri ceste trpí týmto syndrómom. Jedného dňa Vám isto rupnú nervy a čo ak vtedy v tom zákaze bude stáť policajt, lebo hrá na istotu?
Ak ste večný optimista a poviete si, že tie značky určite reorganizujú, a maklér alebo majiteľ nehnuteľnosti Vám to potvrdia, radšej sa spýtajte potencionálnych susedov, ako dlho na tento zázrak čakajú. Podľa možnosti vzdialenejších susedov, aby ste mali aspoň akú-takú istotu, že neuplatňujú pravidlo: keď aj ja som naletel, tak aj ty.

Nuž, ale v zásade platí, tak ako pri všetkom, že dostupnosť je problém len do takej miery, do akej si ho pripustíte :)

Tak schválne, koľkí z Vás sa nechali napáliť?

Ak sa Vám článok páči, neváhajte ho zdieľať


„Úspech je súčet malých snáh opakovaných deň čo deň.“ – Robert Collier